Historie The Boom

Po nuceném odchodu ze skupiny Drezína (Jiří Kirschner – později Lamači zápěstí, Pavel Marek, Tomáš Petrů – později Hanuman) v roce 1990 začal P.N hledat nové spoluhráče, kteří by se stejně jako on rádi věnovali písničkám Beatles a vlastní tvorbě. Skupina The Boom vznikla v roce 1990 (původní názvy V.O.B., FOREVER). Zakládajícími členy byli studenti ústeckého Gymnázia v Jateční Pavel Nepivoda (kytara zpěv), Tomáš Homolka (kytara, zpěv), Martin Čmuchař (basová kytara, zpěv) a Marek Hanuš (bicí). Skupina začala zkoušet na podzim 1990. První sestava bicích byla zakoupena z jablečné brigády za 2000,– Kč. Zkoušelo se v garážích, ve školních tělocvičnách, sklepech a jiných nepříliš vábných prostorách. Jedním z prvotních impulsů vzniku skupiny byla mimo jiné snaha o uspořádání vzpomínkového koncertu u příležitosti výročí úmrtí Johna Lennona. Koncert skupina odehrála v prosinci 1990 v tělocvičně gymnázia ve složení P.N. T.H. David Bendel (Hanuman) na basovou kytaru a Jan Brambůrek (Houpací Koně, Rose means Rose, Rosenkranc aj.) na bicí. Dvouhodinový koncert čítající asi třicet skladeb z celé historie Beatles měl úspěch a skupina v tomto složení odehrála ještě jedno vystoupení v Národním domě. D.B. a J.B., jako zkušení muzikanti a znalci Beatles zastoupili dočasně dva stálé členy, kteří se ještě na živé vystoupení necítili.
Po amébózním odchodu původního bubeníka skupinu provázely problémy. Na postu “přechodně stálého“ bubeníka se střídali kamarádi Pavel Klein (tehdy Ayerdall), Radek Šikl (dnes maďarský KISS Revival) a mnozí další. Na plakátech koncertů byla vždy uvedena stálá trojice a „někdo na bicí“, protože se většinou ještě nevědělo, kdo bude mít čas. Vyřešit tuto situaci pomohl až podaný inzerát, na který odpověděl Hynek Tichý (Verner) (bicí, zpěv) a stal se v roce 1992 čtvrtým stálým členem. Skupina nadále zkoušela v garáži u TH. Další 4 roky strávila zkoušením ve sklepě kulturního střediska na Kamenném vrchu. Odtud byla vykázána po opakovaných neshodách s další zde zkoušející kapelou.
Na Kamenném vrchu se skupina již začínala věnovat vlastní tvorbě a po nazkoušení asi dvanácti písní nahrála demo “For girls“. Postupem času však nad vlastní tvorbou, převládl repertoár Beatles, hlavně pro pochopitelnou větší oblibu u posluchačů a nedostatek času na důkladné zkoušení. Vlastní tvorbu zakončilo třípísničkové demo z roku 1995. Vlastní repertoár byl pak do vystoupení zařazován zřídkakdy. Výjimkou byl Boom Revival na Vánočním koncertu 1999, kdy skupina v převlecích oklamala i některé blízké známe a byla považována za cizí skupinu, hrající původní tvorbu Boom :-)
Dalším výjimečným koncertem byla Antologie v roce 1996, kde Boom přehráli průřez celou tvorbou Beatles a vystřídali převleky dle období. Hamburg – kůže, Beatlemania – obleky, 1965 – saka a roláky 1967 Sgt Pepper 1969 hippie styl. Nebylo to samozřejmě dokonalé, spíše jemně řečeno naivní. V kůží jsme vypadali jako Depeche Mode, oblek měl každej jinej, seržantovský uniformy byly vypůjčený z Činoheráku (Ringo měl černou a vypadal jak funebrák:-))) a jako hippies sme taky nebyly úplně přesvědčivý. Antologii jsme ale zmákli a byly zaznamenány první náznaky založit orchestr, když hornové sólo ve For no one, odehrál trémou upocený kamarád Jerry Američan.
Důležitým přelomem v historii Boom bylo zjevení knihy obsahující notové záznamy písní Beatles, zpěvem počínaje a bicími konče, přes veškeré další použité nástroje včetně smyčcových partů. Zrodil se nápad dát dohromady orchestr skládající se z dechové a smyčcové sekce a dívčího sboru (který v menší podobě již dříve existoval) a alespoň se přiblížit zvuku studiových alb.
V roce 1997 se mění slova v činy a nastávají přípravy na Vánoční koncert poprvé s orchestrem. Ten se tehdy skládal ze zhruba 8 houslí (Bendův komorní orchestr), 4 dechů a 5-ti členného dívčího sboru. Koncert se konal v Domu kultury a přišlo na něj tenkrát okolo 700 posluchačů. Hostem skupiny byli pražští And The End a celkově to byla velice vydařená akce. Velkým propadákem byl oproti tomu další Vánoční koncert, který se konal v Corsu a dorazilo na něj sotva 200 lidí.
Nicméně orchestr se dál stále vyvíjel a výborní hudebníci zůstávali a lepší neustále přicházeli. V současné době je základna orchestru tvořena zhruba 70 profesionálními a poloprofesionálními hudebníky a na koncertech se nás na pódiu sejde většinou okolo 50. Velkým přelomem byl 15. Vánoční koncert, který za účasti 800 posluchačů proběhl v kostele sv. Vojtěcha 17. prosince roku 2005.
Významným setkáním v historii The Boom byla spolupráce s Pepu Nosem v roce 1998. Pepa Nos, ač se to dnes nezdá být vůbec pravděpodobné, začínal jako Bítlsák na basovou kytaru. Jeho záliba v Beatles vyústila ve spolupráci s The Boom na několika koncertech. Vystoupení se odehrála například na sochařském sympóziu v Doksanech nebo na 1. Habráku. V úpravě typické pro projev Pepy jsme zahráli a Pepa zazpíval např. Yesterday s harmonikou, Let it Be s českým textem nebo folkovou Im a Loser. Jak náhle spolupráce začala tak rychle skončila.
V současné době se daří zvát si velmi zajímavé hosty mezi kterými byli například Tony Sheridan, Pete Best s kapelou, bratři Neckářové, Myrsyas, Karel Kahovec, Viktor Sodoma, Michal Prokop, Koťata a další.. Mezi největší úspěchy skupiny patří především Vánoční benefiční koncerty, které se bez přerušení konají od počátku až do dnes, tři návštěvy fetivalů Beatle Week a Mathew Street Festival v Liverpoolu (2006, 2007, 2008), časté účinkování na festivalu Trutnov (Trutnoff)…
The Boom hrají po příchodu Hynka ve stále stejném složení.
V letošním roce slaví skupina The Boom 25. výročí. První oslavou bude koncert základní skupiny The Boom 13.11.2015 v ús­teckém Národním domě a druhou tradiční, již 25. Vánoční benefiční koncert s orchestrem, který se koná 19.12.2015 v ús­teckém kulturáku a hostem bude Luboš Pospíšil & 5P.